خالق دیوسالار یکشنبه 9 آذر 1393 08:42 ب.ظ نظرات ()
نکات قابل توجه در خلاصه نویسی:
1- تمام خلاصه های یک درس را در یک دفترچه یادداشت کنید و از خلاصه نویسی در برگه های پراکنده بپرهیزید.
2-علامت گذاری: بهترین فن مطالعه ، در گیر شدن با مطلب یا به اصطلاح ، مطالعه فعال است. علامت گذاری، سریع ترین روش برای مطالعه فعال است و البته نکات مهم را نیز مشخص می کند.
3-خط کشیدن زیر مطالب مهم: از آنجایی که این روش راحت تر از یادداشت برداری بوده و دانش آموز هم احساس می کند که مطالب مهم را بدون کمترین تغییری خلاصه کرده است، بین دانش آموزان و داوطلبان کنکور از محبوبیت بیشری برخوردار است.
در این عمل چیزی که باید مد نظر باشد این است که زیر مطالب مهم -مانند نتیجه گیری های کلی, تعریف های کلیدی و جمله های اصلی که وظیفه آنها توضیح و تشریح نکات کلیدی، نکات تستی و ... است- خط بکشید بدون این که به اندیشه اصلی مطلب خدشه ای وارد آید.
4-حاشیه نویسی: حاشیه نویسی با هدف انتقال مجموعه ای از مطالب مهم و خلاصه شده از متنی است که شما مطالعه کرده اید. در حاشیه نویسی می توانید کلیدی ترین جمله هر پاراگراف را استخراج کرده به زبان خودتان در حاشیه کتاب یا جزوه یادداشت کنید. برای این کار در پایان هر پاراگراف از خودتان بپرسید که این پاراگراف قصد داشت چه مطلبی را به من بیاموزد و آن را در یک جمله و با زبان خودتان، نه به صورت کتابی، بیان کرده و یادداشت نمایید؛ به علاوه می توانید سؤال، انتقاد یا هر مطلب دیگری را که مربوط به همان موضوع باشد و در جای دیگری خوانده اید، حاشیه نویسی کنید. این فرآیند به تمرکز فکر، دقت، حفظ و یادگیری بهتر شما کمک می کند.
5- دسته بندی: این روش برای مباحثی مانند تاریخ ادبیات یا احادیث درس دین و زندگی که شامل دسته ها و طبقه بندی های مختلف هستند، بسیار مفید است. روش کار نیز به این صورت است که مطالب مختلفی را که بتوان در یک دسته قرار داد، یک جا نوشته و آنها را دسته بندی می کنند؛ به عنوان مثال می توان شاعران را بر حسب قرن یا احادیث را بر اساس نام معصومین(ع) دسته بندی نمود.
6-یادداشت برداری: اصلی ترین نوع خلاصه نویسی یادداشت برداری است. هر برگه یادداشت برداری شده باید دارای دو ویژگی مهم باشد: اول این که خلاصه و کلیدی باشد. دومین ویژگی یادداشت برداری، تداعی گر بودن یادداشت هاست؛ یعنی همه آن چه را که پاراگراف و متن قصد انتقال آن را به شما داشت، انتقال داده و یادآوری نماید.
نکاتی که باید در یادداشت برداری مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:
1-حذف کلمات اضافی در یادداشت.
2-در ابتدا به کلیات موضوع توجه شده و موضوعات به صورت نمودار درختی رسم شود و سپس به جزییات پرداخته گردد.
3-طرز ارتباط موضوعات اصلی و فرعی را به کمک نمودار درختی نمایش دهید تا به درک بهتر مطلب کمک کند.
4-در هنگام مطالعه مباحث درسی، ابتدا به کشیدن خط در زیر مطالب اصلی و با اهمیت بپردازید و سپس خلاصه نویسی کنید؛ زیرا انجام دو فعالیت مجزا - یادگیری و خلاصه نویسی - در یک زمان واحد، باعث ایجاد اخلال و عدم تمرکز در انجام هر دو عمل می شود.

ادامه دارد...
به نقل از پیک سنجش آذر 93-سال نوزدهم - شماره 34